آچار آلن

آچار آلن

آچار آلن

۴.۷/۵ - (۱۰ امتیاز)

آچار آلن

آچار آلن، آچار کلیدی شکل که در صنعت، به آچار آلن مشهور هست (برای مشاهده قیمت کلیک کنید)، در حقیقت همان آچارکلیدی شکل، شش گوش میباشد ونقل براقوال مختلفی این نام گذاری صورت گرفته که با اعتبار ترین آن قول ، این است که فردی که ان را اختراع کرده، نامش ALEN KEY و یا اینکه از نام شخصیتی با این فیگور یک ذهنیت مثبتی در تفکر خودش ساخته بوده که به این نام آچار اختراعی خود را ثبت کرده است.

آچار آلن

این آچار با کله گی های متعددی به بازار معرفی شد و با نام ان (( سری = کلگی)) خاص خودش نامیده شدند، مثل شش گوش که معروفترین شکل اچار الن شش گوش است و متعاقبا آلنی ستاره‌ای یا آ لنی خورشیدی که کارخانجات تولید کننده جهان آنهار را Torx نام گذاری کرده اند و همچنین آ لنی سرتوپی وغیره که شرح کامل و دقیق همه این اچارها را در جایگاه خودش بیان خواهیم کرد .

انتهای همه اچارهای الن به صورت ((male )) ساخته میشوند و پیچهای مناسب آن کاملا به شکل ((female)) هستند و با چفت شدن در یکدیگر(( Male and female )))) این امکان را فراهم میاورند که با اطمینان خاطر باز و بسته کردن پیچ را انجام دهیم .

متریال آچار آلن

متریال این آچار میبایستی چندین خاصیت داشته باشد , ازجمله سخت بودن (SHATTER PROFF) ضد لهیدگی وضد خرد شدن، در عین حال منعطف بودن (FLEXIBLE) این انعطاف آنقدر باید باشد که بعضا کارگران یک لوله به سر ازاد آن ، گذاشته و با گشتاور زیاد ان را میپیچانند، این اچار با این قابلیتهایی که توضیح دادیم باید مقاوم باشد و یک کارایی مطلوب و عالی را رقم بزند.

آچار آلن، ابزاری است بسیار مهم و اگر از متریال خوب و با اصلوب صحیح ساخته شود یک هنر کلیدی را در صنعت ایفاد میکند و اگر از مواد نامرغوب و بدون استاندارد ساخته شود باعث خراب شدن گلگی پیچهای مربوطه شده و ضایعه ببار میاورد و بعضا شده که یک قطعه را از حیظ انتفاع ساقط میکند .

این اچارها از دو متریال crV و S2 که هردو متریال به عنوان فولادهای کرم وانادیم شناخته شده اند تولید میشوند وهمچنین بابد عنوان کرد که ، آچارهای الن در اندازه های قطری و طولی مختلف و کلگی های متنوع تولید میشوند که در کاتالوگ DOGHER انواع انها وجود دارد .
در اینجا لازم میدانیم متریال crV ۳۱CrV3 / 1.2208 و متریال S2 را به صورت انالیز توضیح دهیم تا صنعتگران ومصرف کنندگان عزیز ما باخواص این دومتریال اشنا گردند.

مشخصات متریال crV = ۳۱CrV3 / 1.2208

و متریال S2 = AISI S2 tool steel include UNS T41902 and AISI S2. میباشد

ابتدا از متریال crV اغاز میکینم ..

مشخصات متریال crV = ۳۱CrV3 / 1.2208

نام انالیزی , استاندارد و دین این متال با ذکر مشخصات دقیق بشرح ذیل میباشد ..درصد بالای Cr=.55ومنگنز ۰.۵۵ و وجود سیلیس ۰.۳۱ و وانادیم ۰.۱۰ وسختکاری طبق دیاگرام استاندارد که کمپانیهای اسپانیایی یکی از متخصصین سخت کاری در دنیا هستند و کمپانی دوگر که بهترین متخصصان این رشته را به خدمت دارد توانسته , بهترین متال ساخت ابزار های کارگاهی و اچارهای الن را تولید و با ساخت این ابزارها بهترین اچارهای الن را به بازار جهان روانه سازد .

crv-s2-allen-key

crv-s2-allen-key

واینک توضیحاتی در مورد متریال S2 :

وجود موادی چون : کربن ، مولیبد نیون ، منگنز ، کُرم ، نیکل ، کربن , سولفور و فسفر ،جمیع خواص چغرمگی را به این متریال اهدا کرده و متخصصین سختکاری این متریال در کمپانی ابزار سازی دوگر ((( DOGHER )) با هنرمندی خود در انجام عملیات سختکاری شخصیت وجایگاه برازنده ای را دربین ابزار سازان جهان برای خود ثبت کرده اند .

نکته قابل توجهی که در مورد متریال کرم وانادیم <crV & S2 > باید بدانیم این هست که , این فولاد بسیار کارامد و مقاوم در مقابل حرارت از حد ۱۴۷۰ تا حد ۱۸۷۰ درجه سانتیگراد بوده وبسیار مقاوم در مقابل ضربه, خمش و پیچش نیز میباشد که با پیدایش این متریال صنعت متحول گردید و

اگر به صورت مجزا متریال کرم و وانادیم را بخواهیم بررسی کنیم باید بگوییم کرم با درجه ذوب در حد ۱۸۷۰ و وانادیم تا حد ۱۸۶۰ درجه سانتیکراد که ممزوج این متریال وامتزاج با دیگر مواد سخت مثل کربن، سیلیس، سولفر و پایه fe متریال بسیار سختی را فرام میکند که نقطه ذوب بالا و مقاوم در مقابل همه نوع مخاطرات فلزی را برای ما رقم میزند .

متریال cr V , S2 در این آچارها از بهترین نوع مواد بوده و همه قابلیتهای ذکر شده را در بر دارد .

در اینجا لازم میدانیم قبل از توضیح ایتم به ایتم ,کامل در مورد اچار های الن مختصری در مورد سری یا همان ( کله گی) پیچهایی که در دستگاههای صنعتی استفاده میشوند صحبت کنیم.

پیچ ها مصارف متعددی دارند ودر هریک از لوازم صنعتی به نحوی هستند که برای باز وبسته کردن انها باید ابزاروآچاری درخور و مناسب همان پیچ استفاده شود و از ان جهت که , پیچ‌ها از مواد گوناگون و با سری‌(( کله گی ))، های متفاوتی تولید شده است وبا اشکال هندسی خاصی کله گی انها تولید شده اند , این تنوع باعث شده است تا برای باز یا بستن پیچ‌ها، ابزاری متناسب با سری‌های موجود ساخته شوند. پیچ‌گوشتی‌ها و آچارها نیز با سری‌ (( کله گی ))، اندازه، اشکال و جنس‌های مختلف تولید شدند.

آچارهای آلن در کمپانی دوگر DOGHER با سه سایز کوتاه , بلند ( متوسط ) و فوق بلند ساخته میشوند و علامتهای داخل دایره با حالت سه مستطیل در سه اندازه مثل علامت ذیل , که در کنار اچارها گذاشته شده بیانگر سه حالت کوتاه , بلند و فوق بلند اشاره شده هست و غلظت رنگ در هر مستطیل بیانگر ان حالت کوتاه , بلند و فوق بلند برای آلن تعریف شده میباشد که ذیلا در دو دایره طوسی رنگ ذیل و مستطیلهای کوتاه ,متوسط و فوق بلند را درآن مشاهده نموده واین توضیح واضحه را ملاحظه میفرمایید.
آچار آلن

انواع اچار الن

دیگر دوایر ازجمله کلگی شش گوشه ، کلگی توپی ، کلگی ستاره ای یا خورشیدی توخالی مُهری کلگی ستاره ای یا خورشیدی توپر هستند که همه آنها در جای جای خودشان بسیار مهم هستند.

این علامتها , صنعتگر را مطلع میسازد که اچار چه توانمندیها ی عملی و چه ابعاد وحتی چه متریالی را دارد .

کمپانی دوگرDOGHER در این راه بسیار هنرمندانه عمل کرده و رنج کاملی از اچارهای آ لن را درخط تولید , به صورت ممتد و همیشگی دارد ودر حال حاضر جزء بهترین سازندگان این اچار در اسپانیا و جهان خود را مطرح کرده است.
آچار آلن

آچار آلن

آچار آلن آچار آلن

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • وحيد پاسخ

  ضمن سپاس بسیار کارامد مفید و حرفه ای بود

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۹ ق٫ظ
  • مدیرسایت پاسخ

   زنده باشین

   ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۵:۴۳ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.