فرز انگشتی

فرز انگشتی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

فرز انگشتی یک ابزار برش می باشد که بیشترین کاربرد ان در فرزکاری صنعتی می باشد. فرز انگشتی الماس هم از لحاظ هندسه و نوع حفره ایی که ایجاد میکند و هم نوع کاربرد با مته متفاوت می باشد.

فرز انگشتی

از فرز انگشتی برای تراشیدن یا برداشتن قسمتی از فلز استفاده می شود که این کار را با سرعت بالا و کیفیت مناسب انجام می دهد که این کار توسط دندانه های خشن فرز انگشتی صورت میگیرد.

فرق فرز انگشتی الماس با فرز انگشتی مته

مته تنها میتواند در جهت محور چرخیده و سوراخکاری را انجام دهد اما فرز انگشتی در تمام جهت قابلیت چرخش و برش را دارا می باشد هر چند که برخی از ان ها نمیتوانند به سمت محور بچرخند.

خصوصیات انواع فرز انگشتی

از خصوصیات انواع فرز انگشتی میتوان به گزینه های زیر توجه نمود:

 • فرز انگشتی برش مرکزی
 • فرز انگشتی غیر برش مرکزی
 • تعداد شیار
 • زاویه مارپیچ
 • مواد تشکیل دهنده
 • پوشش و یا روکش مواد
 • و……

هر دسته ممکن است با کاربرد خاص و هندسه خاص نیز تقسیم گردد

فرز انگشتی بر اساس قطر فرز و اندازه بلندی آن به فروش می رود.

پرهای فرز انگشتی

همانگونه که در تصویر می بینید یکی از مشخصه های فرز انگشتی تعداد پر فرزانگشتی ( flute mill end ) میباشد.

 • فرز انگشتی دو پر
 • فرز انگشتی سه پر
 • فرز انگشتی چهار پر
 • فرز انگشتی شش پر
 • فرز انگشتی هشت پر
انواع پر فرز انگشتی

انواع پر فرز انگشتی

زوایه های مهم ابزار برش

چهار زوایه مهم در هر ابزار برش وجود دارد:

 1. end cutting edge angle
 2. axial relief angle
 3. radial relief angle
 4. radial rake angle

مواد تشکیل دهنده فرز انگشتی

برای ساخت فرز انگشتی از مواد متفاوتی استفاده می شوداما مواد مشترک آنها کاربید است که برای تراکم تولید بالا مناسب است. از فولاد با سرعت بالا معمولا هنگامی استفاده می شود که شکل خاصی از ابزار نیاز است که تولید شود و معمولا برای فرایندهای تولید بالا استفاده نمی شود.

پیشرفت های زیادی برای پوشش و روکش فرز انگشتی شده است از جمله فرز انگشتی تمام الماس و پوشش های PVD نانو کامپوزیت میتوان اشاره کرد.

فرز انگشتی معمولا بر روی دستگاه CNC ( سی ان سی ) و دستگاههای برش گرید به همراه فشار آب یا روغن متصل میشود.

انواع فرزانگشتی

انواع مختلفی از فرز انگشتی برای انتخاب وجود دارد و هر نوع مواد متنوعی از جمله فولاد با سرعت بالا، فولاد کبالت و کاربید وجود دارد. همچنین گزینه های زیادی برای تعداد پر ها موجود است که از ۲ به ۸ به طور معمول می باشد. در نهایت، برای هر مدل ، roughing و finishing وجود دارد.

فرز انگشتی کروی

این فرز انگشتی را که فرز انگشتی سرگرد ( BALL END MILLS ) و یا فرز انگشتی بال نویز (Ball Nose) نیز گفته می شود که به صورت فرز انگشتی کروی دوپر و فرز انگشتی کروی چهار پر موجود می باشد. فرز انگشتی کروی و یا فرز انگشتی سر گرد که سر آن به صورت نیمکره می باشد. فرز انگشتی کروی بسیار با دوام است، و با مجموعه ای از پوشش های سطحی مناسب برای فرز کردن طیف وسیعی از مواد، از جمله پلاستیک تا تیتانیوم و آلیاژهای فولادی مناسب می باشد. فرز انگشتی کروی همه منظوره، با سیلیکای ۳۰ درجه، در اندازه های مختلف و طول قطرها متفاوت در دسترس هستند. فرز انگشتی کروی (سر گرد – بال نویز) با عملکرد بالا O.D. خرد کردن و و پرهای متفاوت باعث کاهش ارتعاشات می شوند که درن نتیجه سرعت کار بیشتر می شود.

فرز انگشتی کروی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.