حدیده

حدیده

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

حدیده برای رزوه کردن قسمت خارجی یک شفت استفاده میشوند , که به ان پیچ تراشی نیز اطلاق میکنند .
پیچ تراشی ممکن است بوسیله یک قلم برش که نوک ان به شکل دنده خاصی تنظیم شده باشد صورت گیرد که ان پیچ بری میگردد .شکل ذیل این مهم را نمایش میدهد .

حدیده

نوع دیگر پیچ بری یا پیچ زنی بوسیله دنده زن گرد که به ان حدیده گویند انجام میشود . این دنده زن گرد ممکن است یکپارچه از یک متریال WS-HSS ویا تیغه های دنده زن ویا رولرهای دنده زن که دریک هوزینگ قرار میگیرد عملیات پیچ زنی یا پیچ بری را انجام میدهند باشد .

نوع یکپارچه این وسیله درون یک قاب به نام حدبده گردان قرار گرفته و بصورت قائم روی شفت وارد میشود و با چرخاندن دستگیره حدیده گردان عملیات رزوه زنی را انجام میدهند .

درشکل ذیل اندازه های مختلفی از حدیده گرد و حیده گردان را ملاحظه میفرمایید .

این حدیده نیز بحالت ماشینی قابلیت دنده زنی دارد , بنحوی که شفت به فک گردنده , هر ماشینی که این قابلیت را داشته باشد متصل و سپس عملیات حدیده کاری , دنده زنی انجام میشود .

در شکل ذیل حدیده ثابت و قطعه کاری که باید عملیات رزوه زنی روی ان انجام شود به فک چرخنده متصل میگردد .

در شکل ذیل حدیده چهار پارچه ای را ملاحظه میفرمایید که با دوحالت چرخنده و ثابت میتواند عملیات رزوه زنی را انجام دهد . این تیغه ها قابلیت تنظیم دارند و قادر هستند چندین سایز را دنده زنی کنند .

ودر اخرین شکل رولینگ دایس یا هوزینگ حدیده زن که با قرقره های دنده زن در یک فریم به حالت مثلت قرار میگیرند و شفتی که از درون ان عبور میکند را دنده زنی میکند .

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.