الکترود نیکل

الکترود نیکل . آنچه که نیکل را از دیگر آلیاژ ها مشخص می کند, مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و اکسایش می‌باشد .خاصیت مکانیکی این آلیاژ مشابه فولادهای کم کربن است, اما مقاومت اصلی آن برقراری استحکام و مقاومت در دمای بالا می باشد. جالب است بدانید که در دمای پایین به سرعت شکل می‌گیرد و بسیار انعطاف پذیر می باشد .اما الکترود های مورد استفاده جهت جوشکاری آلیاژ نیکل ,بر اساس ترکیب شیمیایی آلیاژ مشخص و استفاده می‌شود, اما به صورت کلی اکثر الکترودهای نیکل جهت کار با جریان مستقیم و در حالت الکترود مثبت طراحی شده اند.

الکترود نیکل

بیشتر ترکیبات در پوشش الکترود پایه نیکل آهک و تیتانیا می باشد. این نکته را بدانید که جریان جوشکاری به نوع آلیاژ مورد استفاده در ساخت الکترود بستگی دارد و درج این مهم بر روی بسته‌های الکترود انجام می‌شود. اگر این نکته رعایت نگردد و استفاده از جریان ها بالاتر از مقدار ارائه شده بر روی بسته الکترود باشد, باعث می شود الکترود بیش از حد گرم شود و نتیجه این عمل سبب اتلاف نیروی قوس, هدایت دشوار الکترود و عدم تمرکز قوس در نوک الکترود می شود. جوشکاری قطعاتی از موارد اصلی کاربرد الکترود های نیکلی درآ ن می باشد. این موارد را در محیط های خورنده و در دمای بالا به کار می برند که در ادامه این مطلب به مثال های در این زمینه می پردازیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کاربرد الکترون های پایه نیکل


همانطور که اشاره شد موارد استفاده از الکترودهای پایه نیکل در محیط های خورنده در دمای بالا می باشد. در این بخش به مثال هایی در این رابطه می پردازیم. از الکترود ENiCu7 در صنایع کشتی سازی و جهت جوشکاری پروانه و پمپ و همچنین شفت کشتی استفاده می گردد. به علت مقاومت بسیار بالای این الکترود در برابر خوردگی میزان استفاده از آن در صنعت کشتی سازی و صنایع موازی بالا می باشد . الکترود های ENi1 آن در صنایع شیمیایی بیشترین استفاده را دارند. دلیل استفاده آن ها نیز ترکیبات شیمیایی موجود در این الکترود ها می باشد که مقاومتی بسیار بالا در برابر دما و خوردگی دارند. البته از این الکترود در صنعت کاغذ سازی نیز استفاده می شود. یکی از پرکاربردترین و به تبع آن پرمصرف‌ترین الکترود نیکلی الکترود ENCM3 میباشد که موارد استفاده آن متنوع و زیاد می‌باشد. از این الکترود در جهت اتصال آلیاژهای نیکل کروم به فولادهای زنگ نزن استفاده می شود. از دیگر موارد استفاده این الکترود برای متصل کردن سوپر آلیاژ اینکونل ششصد به خود یا فولاد های کربنی و زنگ نزن می‌باشد . مورد استفاده این الکترود اغلب در صنایع شیمیایی است و بیشتر مخازن نیکل کروم به لوله های فولادی را از طریق این الکترود اتصال می دهند. الکترود NCF3 در صنایع هسته ای , صنایع شیمیایی , پتروشیمی و قطعات کوره ها استفاده می گردد.جوشکاری به طریق GMAW و GTAW به ترتیب توسط این سیم جوش ها و شاخه های آلیاژی انجام می گردد. این آلیاژها با نام SUPERTOUCH در برند TOUCHWELD مشخص می شوند. محصولات خاص این دسته از آلیاژها به شرح زیر است:
• SUPERTOUCH NCM3: این محصول پر کاربرد ترین محصولات جوشکاری با آلیاژ پایه نیکل محسوب می‌شود. از این محصول در تجهیزات صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود.
• SUPERTOUCH NCM4: در این دسته علاوه بر جوشکاری آلیاژهای نیکل و کروم در اتصال آلیاژهای پایه نیکل به فولادهای زنگ نزن نیز استفاده قرار می گیرد. در این دسته از محصولات در برابر خوردگی هایی از نوع تنشی و حفره ای مقاومت بالایی را مشاهده خواهید نمود.
• SUPERTOUCH NCM10: این محصول نسبت به دیگر آلیاژ های هم خانواده خود مقاومت بسیار بالاتری نسبت به خوردگی در محیط های احیایی و اسیدی از خود نشان می دهد.
• SUPERTOUCH NCCM1:این محصول به علت دارا بودن مواد و ترکیبات شیمیایی از نقطه‌نظر متالوژیکی نیز دارای ساختاری مقاوم و ایده‌آل است. از دیگر ویژگی‌های این محصول مقاومت در برابر خوردگی می باشد.